Dutch baby - wyjątkowy pieczony naleśnik

Uwielbiam jajka, ze względu na to, że nie tylko są bardzo pożywne, ale również są świetną podstawą do dań na słodko i na słono, jako śniadanie, obiad i kolacja :) Do tego - codziennie można odkrywać nowe sposoby ich przyrządzania. Tym razem trafiłam na Youtube na przepis na Dutch Baby, czyli zapiekany naleśnik. Danie magiczne - jest bardzo puszysty, pomimo braku dodatku proszku do pieczenia. Przy tym chrupiący i po prostu piękny.
Jego niewątpliwą zaletą jest to, że można go z powodzeniem robić zarówno w wersji na słodko, z owocami i posypany cukrem pudrem, jak i w wersji wytrawnej. Przyznaję, że moje serce skradła ta druga wersja. Świetna alternatywa dla pankejków i jajecznicy :)
Polecam jeść go jak najszybciej po wyjęciu z piekarnika - dość szybko opada. 


Składniki:

  • 2 jajka
  • 2 łyżki mąki pszennej (ok. 30 g)
  • łyżka skrobi ziemniaczanej (ok. 15 g)
  • 75 ml mleka
  • sól i pieprz
  • łyżka masła lub innego oleju (polecam rzepakowy)
  • dodatki - a co lubisz? :) boczek, cebula, szynka, ser, pomidory... Moja rada - wszystkie składniki, które są "mokre" (np. pomidory, szynka, cebula) - uprzednio podsmaż. Ser najlepiej dodać pod koniec pieczenia, lub posypać nim gotowy naleśnik. Wtedy nie spali się, ale przyjemnie roztopi.

Wartości odżywcze i kaloryczność:


Podstawowa wersja Dutch Baby, bez dodatków, to aż 430 kcal. W tym:
  • 21 g białka
  • 37 g węglowodanów
  • 21 g tłuszczu
Do tego dojdzie jeszcze kaloryczność dodatków. Np. 30 g sera typu camembert to ok. 90 kcal. 2 plastry boczku - ok. 90 kcal. Serek śmietankowy (30 g) - 60 - 80 kcal. Żeby Dutch Baby było bardziej odżywcze, jako dodatki można dać zgrillowane warzywa, takie jak pomidory, cukinia, szpinak, zielone szparagi, a mąkę pszenną zastąpić taką z pełnego przemiału. Nie wiem, niestety, jakie efekty dałoby użycie mąki gryczanej lub jaglanej bądź orkiszowej.

Wykonanie:

Przygotuj naczynie żeliwne lub ze szkła żaroodpornego. Wstaw je do piekarnika i nagrzej go do 200℃.
W misce zmieszaj jajka, mąkę, skrobię, mleko, przyprawy. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Całość powinna mieć konsystencję płynnego ciasta naleśnikowego (lub śmietany).  
Gdy piekarnik osiągnie pożądaną temperaturę wyjąć naczynie, szybko rozprowadzić w nim tłuszcz i wylać masę naleśnikową. Na wierzchu ułożyć ulubione składniki (poza serem). Wstawić do piekarnika na 20-25 minut.  
Omlet pieczemy, aż będzie puszysty i rumiany. Na ok. 5 minut przed końcem pieczenia można posypać go serem. 

Smacznego!

Komentarze

Popularne posty